Czym jest mapa ciepła?

29 maja 2019|Kamil Bolek

Wyobraź sobie, że widzisz dokładnie w jakie miejsca na stronie kilkają klienci. Jak często przeglądają zdjęcia produktów, z jaką częstotliwością wchodzą na dane zakładki na stronie, czy ile razy klikają w tabelę z rozmiarami. Wszystkie wspomniane interakcje możemy zarejestrować na tak zwanej mapie ciepła.

Czym dokładnie jest mapa ciepła?

To zdjęcie danej podstrony Twojego sklepu internetowego. Może to być dowolna strona – karta produktu, strona kategorii, strona główna, a nawet strona koszyka. Na takim zdjęciu nanoszone są kliknięcia użytkowników Twojej strony.

Nieliczne kliknięcia oznaczone są kolorem zimnym (odcienie niebieskiego). Z kolei miejsca często kilkane charakteryzują się ciepłą barwą (od koloru żółtego, przez pomarańczowy, aż po czerwień). Poniżej zdjęcie przykładowej mapy ciepła:

Mapa ciepła w sklepie internetowym

Po co stosować mapę ciepła?

Sprawdzisz w ten sposób jakie miejsca na stronie są najczęściej klikane. Zobaczysz też które elementy nie są klikane zbyt często lub wcale.

Mapa ciepła pozwala również wykryć elementy, które nie powinny być klikalne, a mimo to są. Interakcje takie będą stanowić jasny sygnał do zmiany elementu, aby nie wprowadzał klientów w błąd.

Z drugiej strony możemy dostrzec również elementy, które powinny być klikalne, a w rzeczywistości nie są. Przykładem takim może być przycisk z tabelą rozmiarów. Jeżeli produkt posiada rozmiary, naturalną czynnością powinno być sprawdzenie tabeli rozmiarów. Przynajmniej w większości przypadków. Jeżeli więc widzimy, że przycisk cechuje się niskim odsetkiem klinięć, może oznaczać to, że jest mało widoczny i trzeba popracować nad jego wyglądem, rozmiarem lub ułożeniem na stronie.

Jak wdrożyć mapę ciepła na sklepie internetowym?

Do tego zadania używamy darmowego narzędzia o nazwie Hotjar. Instalacja na sklepie jest stosunkowo prosta – polega na wklejeniu w nagłówek lub stopkę strony specjalnego kodu JavaScript. Jeśli instalowałeś już na swojej stronie Google Analytics lub Pixela Facebooka, wdrożenie Hotjara będzie bardzo podobne.

Czy mapę ciepła można wdrożyć na każdym sklepie internetowym?

Tak, na każdym. Nie ma znaczenia, czy Twój sklep jest na silniku PrestaShop, Magento, Shoper, IdoSell, czy jakimkolwiek innym. Narzędzie Hotjar działa na każdym sklepie internetowym.

Czym jest mapa ciepła? Czym jest mapa ciepła?4.7 (94.29%) głosów:7 5 7 Czym jest mapa ciepła?
Prowadzisz sklep
PrestaShop?

Zobacz, jak możemy ulepszyć
Twój sklep internetowy.

Chcę zobaczyć