Własny folder ze zdjęciami na PrestaShop

Własny folder ze zdjęciami na PrestaShop

12 lutego 2019|Kamil Bolek

Wielu użytkowników sklepów internetowych opartych na systemie PrestaShop nie wie w jaki sposób przesyłać zdjęcia, które później będziemy chcieli wykorzystać przykładowo w opisach produktów. W tym artykule pokażę Ci jak bez użycia żadnych modułów stworzyć własny folder ze zdjęciami dla sklepu PrestaShop (i nie tylko), który będzie miał następującą strukturę:

https://twojastrona.pl/img

Z kolei przykładowy link do zdjęcia w tym folderze będzie wyglądał tak:

https://twojastrona.pl/img/super-zdjecie.png

Krok pierwszy: łączymy się z serwerem FTP

Pierwsze co musimy zrobić, to połączyć się z naszym serwerem FTP. W tym celu można użyć dowolnego programu do obsługi FTP, np. FileZilla. Jeśli nie wiesz jak się połączyć z FTP, zapraszam do wcześniejszego artykułu, gdzie wszystko tłumaczę od podstaw.

Krok drugi: tworzymy folder ze zdjęciami

Po połączeniu się z serwerem FTP, wchodzimy do folderu public_html, klikając na niego dwukrotnie. Niektórzy zamiast folderu public_html mogą mieć folder www.

Następnie, klikamy w dowolne miejsce prawym przyciskiem myszy i wybieramy Utwórz katalog:

Dodawanie folderu img na FTP

Właśnie stworzyliśmy folder img, w którym będziemy przechowywać nasze zdjęcia. Teraz wystarczy otworzyć folder img, klikając na niego dwa razy. Ostatni krok to zaznaczenie zdjęć, które chcemy wrzucić i przeciągnięcie ich do folderu img.

Upload zdjęcia na FTP

Od teraz możesz w łatwy sposób zarządzać swoimi zdjęciami. W folderze możesz przechowywać zdjęcia w każdym formacie, takim jak przykładowo:

 • .jpg
 • .png
 • .svg
 • .gif

…a także pliki .pdf.

Dlaczego warto korzystać z tej metody przesyłania zdjęć?

Po pierwsze, jest to najszybszy sposób na przesłanie zdjęć. Po drugie, nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznej firmy, która przechowuje nasze zdjęcia. Wszystkie pliki bowiem są na naszym, własnym serwerze. Zarządzamy nimi tylko my, i nikt inny. Trzeci powód to prosta struktura adresu URL pliku. Nie ma w adresie URL zbędnych znaków, link wygląda schludnie i jest przyjazny dla SEO.

  4.7/5 - (24 votes)
  Prowadzisz sklep
  PrestaShop?

  Zobacz, jak możemy ulepszyć
  Twój sklep internetowy.

  Chcę zobaczyć